Buďtea nakupujte s dopravou ZADARMO
0
mesačne

Ako vybrať outdoor kameru

Akčné, športové alebo aj outdoorové kamery ocenia nadšení športovci, cestovatelia. Tieto odolné a kompaktné kamerky môžete brať so sebou na cesty, tréningy aj do prírody. S ich pomocou si tak jednoducho zaznamenáte všetky zážitky a vytvoríte kvalitné akčné zábery, vďaka ktorým si trvalo uchováte spomienky! Teraz sa zameriame na to, ako na výber akčnej kamery, čo všetko zohľadniť a podľa akých kritérií sa rozhodovať pri voľbe toho najvhodnejšieho modelu pre vaše využitie!

Ako vybrať outdoor kameru

Čo si ujasniť pred nákupom akčnej kamery?

„Na aké aktivity budem kameru používať?“ Najskôr by ste sa mali zamyslieť nad tým, pri akých aktivitách budete s kamerou natáčať. Pokiaľ chcete natáčať počas behania, skákania a pod., mali by ste rozhodne zvoliť model s integrovanou automatickou stabilizáciou. Ak vyberáte kameru do zimných podmienok, voľte takú, ktorú je možné pohodlne ovládať aj v rukaviciach. Plánujete sa s kamerou potápať? Skontrolujte stupeň ochrany proti vode.

„Mám požiadavky na špeciálne uchytenie?“ Rozmyslite si tiež, či budete kameru pri natáčaní držať iba v ruke, na stabilizátore, alebo oceníte napríklad aj uchytenie na helmu alebo hrudný popruh (napr. pri lezení). Existujú dokonca prvky, vďaka ktorým môžete kameru zafixovať na psí postroj a podobne. Nie všetky modely akčných kamier však tieto možnosti majú.

Ako vybrať outdoor kameru

Vyberáte outdoor kameru? Zohľadnite prevedenie tela aj technický výkon!

Výber kvalitnej športovej kamery vyžaduje dostatok času, zamerať by ste sa mali na vonkajšie prevedenie a vzhľad kamery, predovšetkým jej rozmer, hmotnosť a odolnosť, a potom taktiež samozrejme na technické parametre, ktoré konkrétny model ponúka. Na trhu je obrovský rad modelov, z ktorých môžete vyberať, takže čím jasnejšiu predstavu o konkrétnych požiadavkách budete mať, tým lepšie!

Aká je optimálna hmotnosť akčnej kamery?

Predovšetkým, pokiaľ plánujete nosiť kameru pripnutú na prilbe, mala by byť hmotnosť čo najnižšia. Tie najľahšie modely dosahujú hmotnosť iba cca 50 gramov, čo takmer neucítite.

Veľkosť outdoor kamery vyberajte podľa využitia

Čo sa týka veľkosti, tu záleží, ako budete kameru využívať - nie vždy môže byť najmenší model najlepšia voľba. Pokiaľ budete kameru bežne ovládať v rukaviciach, alebo máte mohutnejšie dlane, vyberajte modely, ktorých tlačidlá sa vám budú pohodlne stláčať.

Odolnosť kamery podľa IP stupnice a odolné puzdro

Pretože kameru budete používať vo vonkajších podmienkach, kde je prítomný prach, dážď, sneh a pod., musí byť voči týmto vplyvom dostatočne odolná. Niektoré modely sú vodeodolné a prachuodolné aj bez ochranného puzdra, jedná sa ale skôr o drahšie kamery. Odolnosť akčnej kamery však možno mnohonásobne zvýšiť ochranným puzdrom. S kamerou sa potom môžete potápať alebo

Ako vybrať outdoor kameru

Stupne ochrany proti prachu a vode sú vyznačené na stupnici IP. Prvé číslo značí odolnosť proti prachu, druhé potom proti vode.

Stupeň IP Odolnosť proti vode
IPx0 Žiadna ochrana.
IPx1 Nižší stupeň ochrany pred padajúcimi kvapkami (slabý dážď).
IPx2 Ochrana pred padajúcimi kvapkami pri naklonení 15 stupňov (silný dážď).
IPx3 Nižší stupeň ochrany pred striekajúcou vodou.
IPx4 Vyšší stupeň ochrany pred striekajúcou vodou.
IPx5 Nižší stupeň ochrany pred tryskajúcou vodou.
IPx6 Vyšší stupeň ochrany pred intenzívne tryskajúcou vodou/vlnobitím.
IPx7 Ochrana pred ponorením do hĺbky 1 m počas 30 min.
IPx8 Chránené proti potopeniu do vody po dobu špecifikovanú výrobcom akčnej kamery.
Stupeň IP Odolnosť proti prachu
IP0x Bez ochrany.
IP1x Chránené pred vniknutím pevných častíc s veľkosťou nad 50 mm.
IP2x Chránené pred vniknutím pevných častíc s veľkosťou nad 12,5 mm.
IP3x Chránené pred vniknutím pevných častíc s veľkosťou nad 2,5 mm.
IP4x Chránené pred vniknutím pevných častíc s veľkosťou nad 1 mm.
IP5x Chránené pred veľmi drobnými prachovými časticami (čiastočná prachová odolnosť).
IP6x Plná ochrana pred prachom.

Aké technické parametre akčných kamier rozhodne neprehliadnuť?

Teraz sa zameriame na technické schopnosti kamery, ktoré sa líšia podľa konkrétneho modelu, jeho kvalite prevedenia a výslednej cene. Preto vyberajte s ohľadom na vlastné nároky tak, aby ste s kamerou boli maximálne spokojní. Obvykle sa oplatí si mierne priplatiť, než zaobstarať najlacnejší model, s ktorým sa neuspokojíte.

Rozlíšenie a snímková frekvencia

Minimálne rozlíšenie, ktoré by mala kamera ponúkať, by malo byť Full HD. Pokiaľ máte na kvalitu obrazu vysoké nároky, vyberajte model s rozlíšením Ultra HD (4K), ktoré má 4 násobne vyššiu kvalitu ako Full HD. Počítajte však s tým, že tieto modely patria medzi drahšie.

Rozlíšenie sa môže udávať počtom pixelov, zatiaľ čo 1 920 × 1 020 px značí Full HD, v prípade 2160 × 3840 px sa jedná o kvalitu 4K.

S rozlíšením pomerne úzko súvisí snímková frekvencia (skratka FPS), ktorá značí, koľko obrázkov je kamera schopná vytvoriť za sekundu. Ovplyvňuje tak plynulosť obrazu. Pri Full HD sa najčastejšie stretnete s 30 alebo 60 FPS, kvalita 4K dosahuje obvykle 30 FPS u drahších kamier 60 FPS.

Výdrž batérie a spôsob nabíjania

Pokiaľ sa chystáte s akčnou kamerou vyrážať do terénu aj na dlhšiu dobu, mali by ste zohľadniť aj to, ako dlho vydržia pracovať a akým spôsobom ju možno dobíjať. Pretože kapacita batérie môže byť zavádzajúca (každá kamera má iné nároky na prevádzku), zamerajte sa skôr na údaj, ktorý udáva, ako dlho vydrží prístroj pracovať na jedno nabitie.

Pokiaľ plánujete natáčať vo vyššej kvalite alebo dlhší čas (viac ako hodinu), mali by ste si zaobstarať náhradnú batériu na výmenu. Väčšinu akumulátorov môžete nabíjať pripojením k powerbanke, čo v prípade, že sa pohybujete mimo civilizácie, určite oceníte.

Ako vybrať outdoor kameru
INFO: Na to, aby ste mohli natáčať dostatočne dlho, potrebujete nielen náhradnú batériu, ale aj dostatočnú kapacitu pamäťovej karty. Preto vyberajte vhodné karty s vyššou kapacitou (až 512 GB) a vždy si berte aj niekoľko náhradných kariet, aby ste hotové zábery neboli nútení mazať.

Je lepší digitálny alebo optický ZOOM?

ZOOM slúži na priblíženie obrazu, existujú 2 základné typy:

    Optický ZOOM – patrí medzi kvalitnejší spôsob približovania, neznižuje totiž kvalitu obrazu. V akčných kamerách nie je príliš rozšírený.

    Digitálny ZOOM – obraz priblíži, ale kvalita sa oproti pôvodnému obrazu výrazne zhorší. Iba vyreže detail z celkového záberu a priblíži ho.

Ako vybrať outdoor kameru

Pri natáčaní v pohybe oceníte stabilizáciu!

Ak chcete mať plynulé zábery bez výrazných otrasov (napr. pri behu, skákaní, jazde na bicykli alebo inom športe), odporúčame zaobstarať si kameru s integrovanou stabilizáciou, ktorá tieto otrasy minimalizuje. Opäť môžeme stabilizáciu deliť na optickú a digitálnu, pričom optická prináša výrazne kvalitnejšie výsledky.

Pokiaľ pri vašej kamere stabilizácia chýba, môžete si pomôcť stabilizátormi, tzv. gimbalmi, ktoré obraz vyrovnávajú. Tieto držiaky však zaberajú ďalšie miesto a horšie sa s nimi manipuluje.

Funkcie a režimy akčnej kamery, ktoré jednoznačne uvítate!

S príchodom nových modelov ďalšie funkcie stále pribúdajú, treba však zohľadniť, ktoré z nich sú dôležité a užitočné a ktoré pre vás naopak nie sú kľúčové a podľa toho vyberať.

GPS

Zaznamená trasu, s jej pomocou si môžete ukladať súradnice miest, kde ste boli.

Slow Motion

efektívne, plynulé spomalenie natočeného materiálu.

Časozber

Možnosť natáčania dlhšieho časového úseku (napr. západ slnka), ktorý je potom možné výrazne zrýchliť.

Samospúšť

Slúži na natáčanie a fotenie seba samého.

Časová slučka

Využijete ju skôr pri jazde autom, kamera zaznamenáva obraz do chvíle, než sa zaplní pamäť, potom novou nahrávkou prehrá starý záznam.

Zaobstarajte si k akčnej kamere vhodné príslušenstvo, ktoré jej schopnosti rozšíria!

K väčšine akčných kamier môžete zaobstarať veľké množstvo príslušenstva – vďaka tomu získate viac možností, ako a kam kameru pripínať aj používať! Obľúbené sú napríklad upínacie sady, v ktorých nájdete hrudný postroj, úchyt na prilbu, statív, alebo plavák. Zakúpiť môžete aj najrôznejšie kryty, ktoré zvýšia odolnosť kamery!



Najčastejšie kladené otázky pri výbere outdoor kamery

Čím sa líši klasická a outdoorová kamera?

Zatiaľ čo klasické kamery sú pomerne rozmerné, akčné kamery vynikajú predovšetkým nízkou hmotnosťou, vysokou odolnosťou a širokými možnosťami uchytenia – tieto vlastnosti sú ako stvorené na šport a ďalšie outdoorové aktivity!

Je možné využiť akčnú kameru vo vode?

Áno, závisí však od stupňa krytia IP. Niektoré modely môžete používať v daždi, iné vydržia aj potopenie vo väčšej hĺbke a môžete ich tak so sebou bez obáv brať aj na vodné športy.

Ako pripevniť akčnú kameru na helmu?

Obvykle na to potrebujete špeciálny držiak, ktorý pripevníte (napevno alebo zavesíte) na prilbu a do neho usadíte kameru. Kvôli vibráciám odporúčame používať kamery so stabilizáciou.


Ďalšie zaujímavé články

Ako vybrať kameru do auta

Autokamery sa využívajú pre natočenie reálneho priebehu dopravnej situácie. V prípade nehody alebo inej komplikácie sa záznam... celý článok

Ako vybrať dron

Lietanie s dronom patrí k obľúbenej zábave, často je však tiež súčasťou práce profesionálov. Drony s kamerou môžu fotiť... celý článok

Ako vybrať videokameru

Na začiatku výberu vhodného digitálneho fotoaparátu je potrebné zodpovedať si pár otázok, ktoré vám hneď zúžia a uľhčia výber... celý článok