10× viac produktov za najlepšie ceny
10× viac produktov za najlepšie ceny

Čo je PowerBank a ako ho vybrať

PowerBank vašim elektronickým prístrojom poskytne energiu navyše. Nemusíte sa tak trápiť s vybitým telefónom a zásuvkou v nedohľadne - uschovajte si elektrickú energiu do znovupoužiteľného powerbanku a dobíjajte svoje prístroje kedykoľvek a kdekoľvek.

Čo je PowerBank a ako ho vybrať

4 dôležité body, na ktoré myslieť pri výbere powerbanku

  • Kapacita – podľa kapacity spoznáte, koľko energie sa v powerbanke ukrýva a koľkokrát s ním môžete dobiť napr. mobil.
  • Rýchlosť nabíjania – je dôležitá pre tých, ktorí na nabitie telefónu alebo iného prístroja ponáhľajú.
  • Konektory – budú sedieť k vašim prístrojom? Najlepšie powerbanky majú niekoľko vstupových a výstupových konektorov. Podľa počtu USB výstupov zasa zistíte, koľko zariadení môžete nabíjať naraz.
  • Odolnosť – budete POWERBANK nosiť len v batohu po meste alebo potrebujete, aby vydržal aj náročné podmienky horské túry?

Najdôležitejšie parametre výberu powerbanku

Náš sprievodca vám pomôže vybrať POWERBANK, ktorý splní vaše očakávania. Čomu venovať pri nákupe pozornosť?


Kapacita a využiteľná kapacita powerbanku

Kapacita prístroja udáva, koľko energie sa do neho "zmestí". Udáva sa v miliampérhodinách (mAh) a na trhu nájdete powerbanky v širokej škále tohto parametra. Pre koho sa hodí PowerBank 20 000 mAh či koľko nabitie telefónu zvládne PowerBank s 10 000 mAh?

Určenie Odporúčaná kapacita
Záloha pre krízové situácie, vystačí asi na 1-2 nabitie smartfónu. 1 500–5 000 mAh
Kratší pobyt v prírode alebo v miestach bez elektriny, vystačí na 2-3 nabitia telefónu. 5 001 – 10 000 mAh
Dlhší pobyt bez možnosti nabíjania, nabíjanie viac zariadení (3-5×). 10 001 – 20 000 mAh
Nabíjanie až pre 8 smartfónov alebo notebook. Ideálne pre väčšie rodiny. nad 20 001 mAh

Využiteľná kapacita či efektivita potom označuje, koľko energie je naozaj prenesené do nabíjaného prístroja. PowerBank totiž energiu pri prenose stráca. Efektivita sa udáva v percentách, napr. 10 000 mAh PowerBank s efektivitou 80 % má využiteľnú kapacitu 8 000 mAh. Najčastejšou hodnota efektivity je okolo 70-90 %.


Rýchlosť nabíjania

Pri výrobku nájdite údaj o výstupným prúdu v ampéroch (A). Podľa rozdelenia potom zistíte, ako rýchlo PowerBank prenesie energiu do nabíjaného prístroja.

Výstupný prúd Doba nabíjania smartfónu s kapacitou 2 000 mAh (z 0 % na 100 %)
1 A cca 2,5 hodiny
2 A cca 1,5 hodiny
3 A cca 30 minut

Powerbanky s 3 A výstupom však nemusia spolupracovať s každým zariadením - preto si ešte pred kúpou overte, či funkciu rýchlonabíjania naozaj budete môcť využiť.


Typ batérie

V powerbankách sa používajú batérie Li-ion, alebo Li-pol. Li-ion batérie sú kvalitné a funkčné, avšak neprospieva im absolútne vybitie a nízke teploty.

Li-pol je novším typom batérie, ktorý má nižšiu hmotnosť a rozmery. Samovybíjanie pri nepoužívaní je veľmi nízke, cena je ale oproti Li-ion batériám o trochu vyššia.


Výstupné konektory

S PowerBankom môžete dobíjať nielen telefóny, ale samozrejme aj ďalšie elektronické prístroje - smart hodinky, tablety, MP3 prehrávače, fotoaparáty alebo notebooky ai. Dôležitý je však typ a počet výstupných konektorov, ktorým PowerBank disponuje. Podľa toho zistíte, koľko prístrojov môžete nabíjať naraz.

Najčastejšie sa stretnete s výstupmi USB-C, Micro USB či USB-A alebo Lightning. Ďalej aj so špeciálnym výstupom pre zásuvku alebo naštartovanie automobilu. Pokiaľ chcete PowerBank využívať pre nabíjanie notebooku, vopred si overte, či v balení nájdete aj sadu najčastejšie používaných konektorov, alebo či si budete musieť napájací konektor obstarať sami.


Materiál a odolnosť

Najčastejším materiálom prevedenia bežných powerbánk je plast a hliník. Gumové potiahnutie je potom vhodné do prírody, kde lepšie odolá vlhkosti aj pádom. Na PowerBank však môžete zaobstarať aj samostatný kryt alebo obal, ktorý jej odolnosť vylepší.

Do extrémnejších podmienok voľte prístroje s vyšším stupňom krytia IP. Čiastočnou ochranu proti prachu a striekajúcej vode zaručia IP54 - čím sú čísla vyššie, tým lepšiu ochranu proti poveternostným podmienkam kryt poskytuje.


Základné typy powerbánk

Bežný powerbank

Základný typ powerbanku sa hodí pre bežnú potrebu jedného človeka. Využijete ho pri pobehovaní v meste alebo na krátku prechádzku v prírode.

  • pre jednotlivcov
  • najbežnejšie výstupy pre konektory
  • postačí pre základné využitie
  • nehodí sa pre veľké skupiny
  • kapacita môže byť nedostačujúca
Bežné 10 000mAh powerbanky zoženiete už za 11 Eur.

TIP! Niektoré powerbanky disponujú vstavaným reproduktorom, MP3 prehrávačom alebo svietidlom. Môžete si tak zaobstarať hneď niekoľko prístrojov v jednom.

Rýchlonabíjací powerbank

Rýchlonabíjacie powerbanky dokážu v priebehu niekoľkých desiatok minút nabiť smartfón aj prehrávač. Nabíjaný prístroj však musí túto funkciu podporovať.

  • rýchle nabíjanie
  • prívetivá cena
  • výstupy aj pre notebooky
  • funkciu rýchlonabíjania musí podporovať aj nabíjaný prístroj
Rýchlonabíjanie vám uľahčí život, postrážte si však funkciu aj nabíjaného zariadenia.

Powerbanka s USB-C

USB-C je konektorom pre novšie typy Android telefónov. Powerbanky s USB-C podporujú aj rýchlonabíjanie.

  • moderný typ konektora pre Android
  • možnosť rýchlonabíjania
  • USB-C nepodporujú staršie typy Android telefónov a zariadení od Applu
Aj powerbanky môžu vyzerať elegantne. Tento typ navyše presne zobrazuje stav nabitia na displeji.

Bezdrôtový powerbank

Niekedy tiež nazývané Qi powerbanky zbavia váš život káblov. Stačí na PowerBank položiť mobil a sám sa začne dobíjať. Nutnosťou však je podpora bezdrôtového nabíjania ostatných prístrojov.

  • nemusíte sa starať o konektory a káble
  • existujú typy s kombináciou drôtového a bezdrôtového nabíjania
  • nehodia sa na cestovanie, môžu nechtiac nabíjať pri uložení v blízkosti elektroniky
Zahoďte káble a užite si slobodu bezdrôtového nabíjania.

Solárny powerbank

Ak často vyrážate do prírody, určite oceníte solárne powerbanky. Energiu získavajú priamo zo slnečných lúčov a často sú opatrené zvýšenou odolnosťou. Možno ich však rýchlejšie nabiť aj cez klasickú zásuvku.

  • nabíjanie aj na dlhších cestách
  • udržateľná energia
  • nutnosť nabíjať na priamom svetle
Solárne nabíjané powerbanky majú často aj ďalšie ochranné prvky do prírody.

Batériový generátor

Powerbanky obrích rozmerov v podobe nabíjacích staníc sa hodia pre väčšie skupiny v prírode. Disponujú aj zásuvkou, takže z nich môžete nabíjať aj klasickou zástrčkou alebo ho využiť na prevádzku spotrebičov. Kapacita dosahuje aj 120 000 mAh, počítajte však s väčšími rozmermi a hmotnosťou.

  • pre dlhodobé kempovanie
  • pre veľké skupiny
  • obrovská kapacita
  • vyššia nákupná cena
  • menej skladné
Do batériových generátorov môžete pripojiť aj lampu alebo elektrický gril.

Čo ďalšie je užitočné vedieť o powerbankách?

Ako dlho sa nabíja powerbank?

Powerbanky sa nabíjajú pomocou klasickej zásuvky alebo cez pripojenie do počítača či notebooku. Rôzne typy sa dobíjajú rôzne rýchlo, dôležitá je najmä kapacita, zdroj nabíjania či typ konektora. Podľa kapacity možno však zhruba odhadnúť dobíjací čas:

Kapacita powerbanky Napájanie zo siet Napájanie z počítača
5 000 mAh 1–2 hodiny 3–13 hodín
10 000 mAh 3–4,5 hodiny 6,5–26 hodín
20 000 mAh 5–9 hodín 13–52 hodín

Ako dlho vydrží powerbank?

Čas, po ktorý vydrží PowerBank nabíjať, je závislý na odbere energie pripojeným prístrojom. Záleží teda na kapacite (rozdelenie nájdete na začiatku článku), typu konektora a ďalších parametroch.

Aby vám vydržal PowerBank čo najdlhšie a nedochádzalo k zbytočným stratám energie, odporúčame zvoliť vhodný prístroj s dostatočnou kapacitou. Ďalej je potom vhodné prístroje cez POWERBANK nabíjať nižším prúdom (vypnuté zariadenia, nabíjanie cez USB s nižším výstupným prúdom), aby ste zamedzili stratám.

Využite energiu z domova i na cestách

Powerbanky prinášajú možnosť, ako mať pri sebe stále zdroj energie. Dôležité je vybrať si správnu kapacitu aj typ prístroja. Potom už vás nič nezastaví a nedostatok zásuviek nebude nikdy problém.